Zarządzenie

Dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych nr 1

w Gdańsku

 

w sprawie organizacji zajęć od 1 września 2020r.

w Zespole Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku

 

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem
i zwalczaniem COVID-19

Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020r.

W celu zapewnienia właściwego, skutecznego funkcjonowania szkoły wprowadzam
i zobowiązuję wszystkich pracowników do przestrzegania następujących zasad organizacji i pracy szkoły oraz do wykonywania poleceń Dyrektora Szkoły w związku
z zaistniałą sytuacją.

  • 1.ORGANIZACJA ZAJĘĆ W SZKOLE:
  1. Wszyscy pracownicy szkoły, nauczyciele zobowiązani są do podjęcia pracy zgodnie
    z  poleceniem Dyrektora Szkoły z zaangażowaniem, uważnością, dbając o wysoką jakość wykonywanych zadań.
  2. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w  izolacji w warunkach domowych.
  3. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i  ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej (opiekunowie nie wchodzą do szkoły).
  4. Wszystkim osobom wchodzącym do placówki oświatowej będzie mierzona temperatura termometrem bezdotykowym.
  5. Przy wejściu do budynku szkoły zamieszczona została informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego. Wszyscy wchodzący do budynku szkoły mają obowiązek korzystania  z płynu do dezynfekcji rąk.
  6. Przebywanie w szkole osób z zewnątrz (rodziców, opiekunów, innych osób) zostaje ograniczone do niezbędnego minimum, tylko w wyznaczonych obszarach – po uprzednim umówieniu telefonicznym (o wizycie poinformowany zostanie pracownik portierni). Osoby te obowiązuje stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
  7. Wychowawcy klas i wszyscy nauczyciele zapewniają sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
  8. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, natychmiast zaprowadza dziecko do gabinetu pielęgniarki lub innego wyznaczonego przez Dyrektora miejsca zapewniając min. 2 m odległości od innych osób. Pielęgniarka lub w przypadku jej nieobecności zespół psychologiczno – pedagogiczny lub Dyrekcja szkoły zawiadamia rodziców/opiekunów prawnych i  zobowiązuje ich do jak najszybszego odebrania dziecka ze szkoły, a uczeń pozostaje pod opieką wyznaczonego przez Dyrekcję pracownika.
  9. Uczniowie spędzają przerwy w określonych miejscach na terenie szkoły.
  10. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  11. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, wychowawcy klas usuwają lub uniemożliwiają do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować (dotyczy wszystkich nauczycieli).
  12. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze/torbie. Uczniowie nie wymieniają się przyborami szkolnymi między sobą.
  13. W salach gdzie używany jest sprzęt sportowy i rehabilitacyjny (zajęcia wychowania fizycznego, zajęcia rehabilitacyjne, zajęcia gimnastyczne i siłownia) podłoga będzie myta detergentem lub zdezynfekowana po każdym dniu zajęć, a sprzęt po każdym użyciu dezynfekuje nauczyciel kończący dane zajęcia.
  14. Sale lekcyjne, części wspólne (korytarze) będą wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  15. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, zostają ograniczone ćwiczenia i gry kontaktowe.
  16. Uczeń nie zabiera ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
  17. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a w razie potrzeby w innych wyznaczonych przez Dyrektora salach. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych wychowawcy świetlicy wprowadzą zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w  czasie epidemii. Środki do dezynfekcji rąk zostaną rozmieszczone w świetlicy w  sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w  świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
  18. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej ograniczą kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
  19. Pani bibliotekarka ustali i upowszechni zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
  20. Rekomenduje się, we współpracy z pielęgniarką szkolną ustalić i upowszechnić zasady korzystania z  gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
  21. Źródełko wody pitnej jest wyłączone.

 

  • 2.OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW OBSŁUGI I ADMINISTRACJI

 

  1. Przy wejściu do szkoły zostają zainstalowane  dozowniki z płynem do  dezynfekcji rąk. W poszczególnych salach pracownicy obsługi zabezpieczają odpowiednią ilość płynu do dezynfekcji. Pracownicy obsługi sprawują nadzór nad dezynfekowaniu rąk przez pracowników i uczniów wchodzących do szkoły.
  2. Pracownicy obsługi dopilnowują aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.
  3. Każdy pracownik obsługi jest odpowiedzialny za odkażanie wyposażenia i pomocy dydaktycznych w pomieszczeniach, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach.
  4. Pracownik obsługi   rozpoczynający    zmianę   o   godzinie 6.30  zobowiązany jest do odkażenia odpowiednimi środkami klamek, poręczy, uchwytów, kontaktów w celu przyjęcia dzieci do szkoły.
  5. Przeprowadzając dezynfekcję pracownik obsługi ściśle przestrzega zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Przestrzega czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
  6. Po zakończeniu zajęć opiekuńczych pracownicy obsługi sprzątają budynek szkoły zgodnie z codziennymi obowiązkami. Po umyciu stołów, biurek, klamek zobowiązani są do zastosowania środków odkażających w celu zachowania higieny
    i bezpieczeństwa uczniów i pracowników przebywających w budynku szkoły.
  7. Po zakończeniu zajęć uczniów na świeżym powietrzu pracownicy obsługi odkażają urządzenia siłowni zewnętrznej.
  8. Wszystkich czynności pracownik dokonuje   w   środkach    ochrony   osobistej (rękawiczki, maska ochronna/przyłbica, odzież   ochronna)   przy   zachowaniu wszelkich   zasad     bezpieczeństwa,  ze szczególnym  naciskiem na profilaktykę zdrowotną, dotyczącą również jego samego.
  1. Swoje działania wraz z godziną ich podjęcia pracownik odnotowuje na specjalnie przygotowanej liście, która znajduje się w portierni szkoły. Wykonanie zadania pracownicy potwierdzają własnym podpisem.

 

  • 3. GASTRONOMIA
  1. Przy organizacji żywienia (stołówka, kuchnia) obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, zostają wprowadzone zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników: pracownicy zobowiązani są dbać o higienę osobistą, zachowują odległości stanowisk pracy wynoszącą min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe - środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Pracownicy kuchni zobligowani są do utrzymania wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
  2. Przy większej ilości grup dzieci wydawanie posiłków będzie odbywało się na zmiany. Po każdej grupie pracownicy kuchni czyszczą blaty stołów i poręcze krzeseł. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu,
    w temperaturze minimum 60°C lub je wyparzać.

 

  • 4. POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA U PERSONELU
  1. Do pracy mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
  2. W przypadku   zdiagnozowania objawów chorobowych odizolowuje się  osobę z podejrzeniem  zakażenia   w   wyznaczonym miejscu (gabinet pielęgniarki szkolnej lub inne pomieszczenie wskazane przez dyrektora szkoły). Izolatorium jest wyposażone w środki ochrony osobistej i  płyn dezynfekujący.
  3. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u pracowników szkoły, nie przychodzą oni do pracy, pozostają w domu i kontaktują się telefonicznie ze stacją sanitarno– epidemiologiczną (tel: (58) 320-08-00), oddziałem zakaźnym(tel:(58) 341 40 41), a w razie pogarszania się stanu zdrowia dzwonią  pod nr 999 lub 112 i informują, że mogą być zakażeni koronawirusem.
  4. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.
  5. W przypadku wystąpienia u pracownika niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem zostaje on niezwłocznie odsunięty od pracy. Dyrektor szkoły /pracownik sekretariatu powiadamia właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosuje się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
  6. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekowane zostają powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
  7. Wszyscy stosują się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
  8. Pracownik sekretariatu ustala listę osób przebywających w tym samym czasie w szkole, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i stosuje się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
  9. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zawsze zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.

 

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem  i obowiązuje w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku  z zapobieganiem,  przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

 

 

 

 

Oświadczenie rodzica/opiekuna prawnego

Oświadczam, że przyprowadzając moje dziecko ………………………………………………….

(imię i nazwisko)  

 

 

  1. Zapoznałam/łem się z procedurami przyjętymi przez placówkę oświatową, do której uczęszcza moje dziecko, sporządzonymi  w oparciu o Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego . Przyjmuję je do wiadomości i zobowiązuję się do ich bezwzględnego przestrzegania;

 

  1. Zobowiązuję się do przestrzegania wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego również poza placówką oświatową oraz do przygotowania mojego dziecka na zmienione warunki funkcjonowania placówki oświatowej , w związku z epidemią COVID-19, takich jak np. konieczność częstego mycia rączek, konieczność zachowywania większych odległości od innych osób, obowiązek pomiaru temperatury;

 

  1. Żaden z domowników nie jest obecnie objęty nadzorem epidemiologicznym (kwarantanną), a w razie objęcia nadzorem któregoś z domowników niezwłocznie poinformuję o tym Dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku, a  dziecko nie będzie przychodziło do placówki;

 

  1. Wyrażam zgodę na wykonanie pomiaru temperatury u mojego dziecka ………………………………………………………….  przez wskazanego przez Dyrektora pracownika;

(imię i nazwisko dziecka)

 

  1. Zobowiązuję się do odbierania telefonu ze szkoły i natychmiastowego odebrania mojego dziecka w przypadku informacji o takiej konieczności;

 

Proszę o podkreślenie prawidłowej odpowiedzi

- Wyrażam/nie wyrażam zgodę/y  na samodzielny powrót mojego dziecka ze szkoły.

 

  1. Zobowiązuję się do udania się z dzieckiem do lekarza. W sytuacji podejrzenia zakażenia COVID-19 zobowiązuję się powiadomić Dyrekcję Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku oraz Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną (Tel. 58-320-08-00).

 

  1. Oświadczam, że z uwagi na charakter epidemii COVID-19 jestem świadoma/świadomy, że niezależnie od przygotowania i funkcjonowania na terenie placówki oświatowej, do której uczęszcza moje dziecko, procedur przygotowanych w oparciu o wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, występuje ryzyko zarażenia dziecka wirusem.

 

 

 

 

…………………………………………..

(Imię i nazwisko rodzica/opiekuna)

)